İstanbul’dan

İSTANBUL’DAN

Ayca Daştan tarafından 2016 yılında kurulan grup; yaşamını İstanbul’da sürdüren,eğitimini klasik batı,caz, folk ve rock müzik gibi farkllı alanlarda yapmış deneyimli müzisyenlerden oluşur. Üzerinde yaşadıkları toprakları anlayabilmek ve dokunabilmek için başlatılmış bu projede grup anadolu kültürüne ait Türküleri yeniden kendi diliyle yorumlar.

Asena Akan / Vokal

İstanbul doğumlu Asena Akan, müziğe 5 yaşında İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda klasik keman eğitimi ile başladı. İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Lisans ve Yüksek Lisans diplomalarına sahip olan Akan, İstanbul Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nde Fidan Kasımova’nın öğrencisi oldu. Randy Esen, Donovan Mixon, Aydın Esen ile caz vokal, teori çalışmaları yaptı. Söz ve müzikleri kendine ait iki albümü “İstanbul’un İzleri”, 2013’te Golden Heart, 2016’da Z/Kalan etiketleri ile yayınlandı.

Nihal Saruhanlı / Davul-Perküsyon

2007 yılında Okay Temiz Ritim Atölyesi’nde Afrika ritimleri ile müzikal yolculuk başladı. Ardından Amy Salsgiver, Rui Faustino, Korhan Ogan, Erdem Göymen, Şevket Akıncı, Dave Allen, Cem Aksel, Ferit Odman, Volkan Öktem, Cengiz Baysal, Baki Duyarlar bu müzikal yolculukta irili, ufaklı katkısı olan ve ilham veren isimler oldu. 2015 – 2016 döneminde Bahçeşehir Caz Sertifika Programı sayesinde caz müzik ile ciddi bir etkileşim başladı.

Ayca Daştan / Piyano

İlk müzik çalışmalarına annesinden aldığı piyano dersleriyle başladı. İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde anadal piyano, yan dal olarak da viyolonsel eğitimi aldı. 1999-2005 yılları arasında Seba Baştuğ Şen ile piyano ve “ piyanoda gevşeme teknikleri” üzerine çalıştı. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Müzik Toplulukları Programı Piyano Ana Sanat Dalına girerek Çiğdem Erken ile çalıştı.

2007 Yılında mezun olduğu Yıldız Teknik Üniversitesinde piyano ve solfej dersleri verdi, aynı zamanda korrepetitör olarak çalıştı. Birçok kurum ve organizasyonda solo ve oda müziği konserleri verdi. İstanbul Devlet Tiyatrosu, Talimhane tiyatrosu ve Aysa Prodüksyon yapımı çeşitli oyunların müziklerini seslendirdi. Farklı Tiyatro Festivalleri kapsamında sahnelenen Ayrin Ersöz’ün “Atrofi 1 İsimler Evi” adlı farklı sanat disiplinlerini bir araya getiren dans gösterisinin orijinal müziklerini, Tansu Eğinlioğlu ve Ceren Akçalı ile birlikte yaparak canlı performansını gerçekleştirdi.

2008 yılından itibaren Esra Berkman ile “Kanun ve Piyano İkilisi” olarak verdiği pek çok konserle, Türk dinleyicisi için yeni olan kanun-piyano çalgılarının birlikte ürettiği tınıları paylaşmış; bu sayede Türk bestecilerine kanun ve piyano için eserler üretmeleri yönünde ilham vermeyi amaçlamıştır.

Genç Klasikçiler Festivali kapsamında başlatılan “Seyrantepeli Çocuklarla Müzik Eğitimi Projesi” kapsamında, piyano bursu almaya hak kazanan 6 ilköğretim öğrencisinin piyano eğitmenliğini yaptı.

Ayca Daştan 2013 yılında kurmuş olduğu müzik atölyesinde çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik bireysel piyano dersleri vermekte ve sanat alanında geliştirdiği çeşitli projeler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda 2016 senesi itibarı ile çalışmaya başladığı Küçükçekmece Müzik Akademisinde piyano eğitmeni olarak görev yapmaktadır.