Erdem Sökmen

ERDEM SÖKMEN

Türkiyenin kuşkusuz en iyi gitaristlerinden Erdem Sökmen,icracılığın yanısıra iyi bir de eğitmendir. 1957 yılında İstanbul’da doğdu.İlk gitar derslerine Raffi Arslanyan ile başladı. Gitar çalışmalarını sürdürürken Okan Demiriş’ten solfej ve armoni dersleri aldı.Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda kompozisyon bölümü sınavlarını kazanarak kompozisyon eğitimine başladı. 1978 yılında gitar bölümü açılınca bu bölümde de eğitim gördü.Bu dönemde Carlo Domeniconi, Cengiz Tanç,İlhan Usmanbaş,Cemal Reşit Rey ve Ertan Birol ile çalıştı.1982 de Armoni-Kontrapunt, 1984 yılında da Gitar bölümlerinden mezun oldu.

1986 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda klasik gitar bölümünü başlattı. Aynı kurumda sanatta yeterlilik ünvanını aldı.1989 yılında Leo Brouwer’ın İstanbul’da düzenlediği masterclass’a aktif olarak katılarak övgülerini aldı.

Eğitimciliğinin yanısıra caz müziği ile de ilgilenerek Passiflora adlı grubuyla konserler vermektedir.Aynı zamanda diğer müzik türlerinde de bir çok sanatçının sahne ve albüm çalışmalarında da yer almıştır.Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda sanatçı öğretim elemanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.